Szkoła Podstawowa w Tuchorzy
goP.I.P. Webdesign auf Usedom
Strona główna
18.06.2018.
Na ludowo PDF Drukuj Email
Wpisał: Administrator   
29.06.2017.

Cały dorobek kulturowy ludzkości tworzony jest przez tradycję społeczności lokalnych. Każdy region ma swoją własną tradycję opartą o folklor i wartości preferowane przez jego mieszkańców. Rozwój kultury i jej przekazywanie z pokolenia na pokolenie byłby niemożliwy bez tradycji. Tradycja jest naturalną potrzebą życia, która pozwala przetrwać narodom. Zachowując tożsamość kształtuje kulturę regionów i całego kraju. Gmina Siedlec należy do Regionu Kozła. Jednym z przykładów pielęgnowania tradycji lokalnej społeczności jest zespół "Wesele Przyprostyńskie".

Tegoroczny temat projektu "Dnia z Regionem Kozła" organizowany przez GOK w Siedlcu było właśnie wesele koźlarskie. Zasiągnowszy u źródeł informacji, czyli kierownika zespołu pana Zbigniewa Centkowskiego (ponad 50 lat członek zespołu) i Agaty Szulc (10 lat członek zespołu) oraz na podstawie opracowań pani Antoniny Woźnej (założycielki zespołu w 1938r.) dzieci zapoznały się z obrzędami wesela oraz oczepin. Klasa 4a przepięknie wcieliła się w rolę gości weselnych, pary młodej, rodziców weselnych, drużba, babki (matki weselnej). Dzieci śpiewająco odegrały swoje rolę i w rytm kapeli koźlarskiej przetańczyły radośnie całe wesele.

Dziękujemy uczniom klasy 4a, rodzicom, wszystkim nauczycielom oraz dyrekcji za włączenie się w przygotowaniu dnia z "Regionem Kozła".

Anna Wołek i Anna Przybyła
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
template by gopip.de and grafik by 2bdesign.de